Mindfulness, základ šťastného života

Autor: Barbora Vrbičanová | 18.5.2016 o 19:43 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  837x

Mindfulness (slovensky bdelá pozornosť) je schopnosť byť vedome „tu a teraz“. To znamená vnímať prítomný okamih namiesto blúdenia po minulosti alebo budúcnosti a zároveň byť prostý od hodnotenia toho, čo momentálne zažívame.

 S otvorenosťou mysle vnímať celistvosť daného momentu.

 Vďaka tejto schopnosti máme vôbec možnosť prežívať pocit šťastia. Pretože šťastie sme skutočne schopní prežívať len tu a teraz. Nikdy nie včera a nikdy nie zajtra. Čím viac sme k prítomnosti pozorní, tým spokojnejší život vedieme.

Zaujímavé na mindfulness je,  že je nám absolútne prirodzená. Podobne ako nám je  prirodzené pokojné hlboké dýchanie, ktoré je s mindfulness spojené. Všimli ste si niekedy ako prirodzene dýcha malé dieťa?  Podobné je to aj s kvalitou jeho pozornosti k prítomnosti. Úplne malé dieťa je totálne prítomné. S úžasom a otvorenou mysľou si užíva okamih za okamihom.

Žiaľ sa nám niekedy v priebehu života, popri tom ako ho začíname brať príliš vážne a nadobúdame množstvo konceptov a predstáv o tom, ako by náš svet mal vyzerať, ako by sme sa mali správať my, ako ostatní, táto schopnosť vytráca.  Je však základom naozajstnej vnútornej spokojnosti a tým aj šťastného života. Je zaručeným liekom proti stresu, nervozite a úzkosti. Preto sa oplatí  ju znova v sebe nájsť a kultivovať. Existujú rôzne jednoduché techniky ako v sebe túto schopnosť znova oživiť.

Ak máte v sebe túžbu zažívať svet plnohodnotnejšie a radostnejšie, tu http://www.mindfullife.cz/ ste na správnej adrese.

Nech sa vám ľahko a zhlboka dýcha!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kaliňák ukázal jednu faktúru za Kiskov let, ostatné najskôr neexistujú

Ministerstvo vnútra ukázalo podrobnosti letov, v rámci nich jedinú faktúru, o ktorej existencii sa už aj tak vedelo.

KOMENTÁRE

Kiskova cena za rodinu sa dá vyčísliť na lety

Čo ak sa na celú vec pozrieme ako na problém zosúlaďovania práce s rodinou.


Už ste čítali?