Mindfulness, základ šťastného života

Autor: Barbora Vrbičanová | 18.5.2016 o 19:43 | Karma článku: 2,83 | Prečítané:  671x

Mindfulness (slovensky bdelá pozornosť) je schopnosť byť vedome „tu a teraz“. To znamená vnímať prítomný okamih namiesto blúdenia po minulosti alebo budúcnosti a zároveň byť prostý od hodnotenia toho, čo momentálne zažívame.

 S otvorenosťou mysle vnímať celistvosť daného momentu.

 Vďaka tejto schopnosti máme vôbec možnosť prežívať pocit šťastia. Pretože šťastie sme skutočne schopní prežívať len tu a teraz. Nikdy nie včera a nikdy nie zajtra. Čím viac sme k prítomnosti pozorní, tým spokojnejší život vedieme.

Zaujímavé na mindfulness je,  že je nám absolútne prirodzená. Podobne ako nám je  prirodzené pokojné hlboké dýchanie, ktoré je s mindfulness spojené. Všimli ste si niekedy ako prirodzene dýcha malé dieťa?  Podobné je to aj s kvalitou jeho pozornosti k prítomnosti. Úplne malé dieťa je totálne prítomné. S úžasom a otvorenou mysľou si užíva okamih za okamihom.

Žiaľ sa nám niekedy v priebehu života, popri tom ako ho začíname brať príliš vážne a nadobúdame množstvo konceptov a predstáv o tom, ako by náš svet mal vyzerať, ako by sme sa mali správať my, ako ostatní, táto schopnosť vytráca.  Je však základom naozajstnej vnútornej spokojnosti a tým aj šťastného života. Je zaručeným liekom proti stresu, nervozite a úzkosti. Preto sa oplatí  ju znova v sebe nájsť a kultivovať. Existujú rôzne jednoduché techniky ako v sebe túto schopnosť znova oživiť.

Ak máte v sebe túžbu zažívať svet plnohodnotnejšie a radostnejšie, tu http://www.mindfullife.cz/ ste na správnej adrese.

Nech sa vám ľahko a zhlboka dýcha!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?