Mindfulness, základ šťastného života

Autor: Barbora Vrbičanová | 18.5.2016 o 19:43 | Karma článku: 3,34 | Prečítané:  746x

Mindfulness (slovensky bdelá pozornosť) je schopnosť byť vedome „tu a teraz“. To znamená vnímať prítomný okamih namiesto blúdenia po minulosti alebo budúcnosti a zároveň byť prostý od hodnotenia toho, čo momentálne zažívame.

 S otvorenosťou mysle vnímať celistvosť daného momentu.

 Vďaka tejto schopnosti máme vôbec možnosť prežívať pocit šťastia. Pretože šťastie sme skutočne schopní prežívať len tu a teraz. Nikdy nie včera a nikdy nie zajtra. Čím viac sme k prítomnosti pozorní, tým spokojnejší život vedieme.

Zaujímavé na mindfulness je,  že je nám absolútne prirodzená. Podobne ako nám je  prirodzené pokojné hlboké dýchanie, ktoré je s mindfulness spojené. Všimli ste si niekedy ako prirodzene dýcha malé dieťa?  Podobné je to aj s kvalitou jeho pozornosti k prítomnosti. Úplne malé dieťa je totálne prítomné. S úžasom a otvorenou mysľou si užíva okamih za okamihom.

Žiaľ sa nám niekedy v priebehu života, popri tom ako ho začíname brať príliš vážne a nadobúdame množstvo konceptov a predstáv o tom, ako by náš svet mal vyzerať, ako by sme sa mali správať my, ako ostatní, táto schopnosť vytráca.  Je však základom naozajstnej vnútornej spokojnosti a tým aj šťastného života. Je zaručeným liekom proti stresu, nervozite a úzkosti. Preto sa oplatí  ju znova v sebe nájsť a kultivovať. Existujú rôzne jednoduché techniky ako v sebe túto schopnosť znova oživiť.

Ak máte v sebe túžbu zažívať svet plnohodnotnejšie a radostnejšie, tu http://www.mindfullife.cz/ ste na správnej adrese.

Nech sa vám ľahko a zhlboka dýcha!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko ako Švajčiarsko, hotová diaľnica. Politici sľubujú, voliči im veria čoraz menej

Denník SME pred troma mesiacmi spustil projekt Sluby.sme.sk, kde odhaľuje nesplnené sľuby politikov.

KULTÚRA

Orhan Pamuk: Nie sme radi otrokmi autoritatívnych režimov

Exkluzívny rozhovor s nositeľom Nobelovej ceny.

KOMENTÁRE

Politici sú tiež len zamestnanci

Sľuby politikov nemôžu mať hodnotu nevkusných predvolebných nálepiek.


Už ste čítali?